Přínos výcviku pro absolventy
osoba - osobní růst, osobní motivace, seberozvoj, vhled, vize, změny a jejich realizace, inspirace
pedagog, vychovatel, mentor, učitel – další profesní rozvoj, osobní motivace, rozvoj, skupinová a empatická praxe, změny, vedení, provázení, seberegulace, terapeutické nástroje pro pedagogickou praxi a inspirace, MŠMT akreditovaný výcvik.
terapeut, psycholog, kouč, systemický terapeut, skupinový terapeut, psychiatr – inspirace, osobní motivace, tréning technik, doplňující zážitek „analytické“ sebezkušenosti, zážitkové prozkoumání a práce s osobními hranicemi a citlivými tématy, pokračování rozvoje, sebepoznání, nástroje pro skupinovou a individuální práci, prostor pro sebe, prostor pro supervizní vhled do vlastní práce a témat, MŠMT akreditovaný výcvik
sociální pracovník, vedoucí skupin dětí, dospělých a ostatní pomáhající profese – další nestandardní profesionální rozvoj, posílení strategických výchovných technik a myšlení, komunikační dovednosti, inspirace v zážitkové oblasti, posílení schopností terapeutických intervencí a technik, seberozvoj – reflexe, prostor pro sebe, MŠMT akreditovaný výcvik
Absolvent tohoto výcviku je ten, kdo obecně:
prošel dvouletou sebezkušeností ve skupinově realizované terapii
a v zážitkové pedagogice (v rozsahu 100 hodin)
prošel procesem učení z reflexe svého profesního života, posílil v technikách práce se sebou (písemné reflexe setkání)
absolvoval řadu tréningů a společné práce s ostatními frekventanty (peer - skupina)v době mezi jednotlivými setkáními
má kompetence k zásadním technikám z oblasti individuální terapie, pomáhání a zážitkové pedagogiky
posílil dovednosti, vést lidi individuálně a skupinově
pracuje s prožitkem a zážitkovou pedagogikou jako s nástrojem k pomáhání či pomoci
je schopen prezentovat a vést aktivitu
má vlastní žité aplikace, vytváří vlastní aktivity
využívá reflexe a supervize jako poradního nástroje ke své práci
složil závěrečnou zkoušku s obhajobou
Popis výstupních kompetencí účastníka:
Rozumí principům zážitkové pedagogiky/ terapie (záměr - akce - reflexe). A při přípravě a realizaci aktivity neopomíjím žádnou její fázi (příprava, uvedení, vedení, úklid, reflexe). Chápe koncept "Terapie zážitkem".
Rozumí dramaturgickým principům (dynamika kurzu, gradace, vrchol kurzu, červené nitě, dramaturgický oblouk, dramaturgický střih, zlatý řez, přesah kurzu, přechod, bezpečná nejistota) a používám je při sestavování programu.
Zná a používá množství rozmanitých programových prostředků (aktivit) a mám zkušenosti s jejich působením na účastnickou / klientskou skupinu (kreativní dílna, málo strukturovaná hra, diskusní pořad, poslechový pořad, pohybová hra, terapeutická technika atd.).
Dokáže vytvářet bezpečné a respektující prostředí pro otevřené sdílení.
Dokáže vnímat individuální zapojení účastníků během programu i v reflexi jak v zážitkovém, tak terapeutickém kontextu. Dává jim prostor pro zapojení a zároveň vnímá a pracuji s dynamikou skupiny.
Dokáže adekvátně reagovat v případě psychického poranění účastníka (nestandardního vývoje/nestandardní reakce účastníka).
Dokáže vhodně formulovat otázky/úkoly na reflexi a vést reflexi s ohledem na cíl reflektované aktivity a procesu.
Zná mnoho rozmanitých technik reflexe aktivit, ví o potenciálu a úskalích každé z nich.
Dokáže účastníky vést k pojmenování osobního prožitku a hledání propojení s vlastním životem.
Dokáže vyhodnotit reflexi a dle ní upravit další postup.
Při poskytování i přijímání zpětné vazby postupuje podle pravidel poskytování a přijímání zpětné vazby a zachovávám pokoru a rovnocenný a respektující vztah.
Identifikuje a odlišuje své zájmy a umí je odlišit od zájmů ostatních (kolegů, účastníků, klientů, skupiny), či zájmu a cíle programu.
Chápe a umí využívat metafory, příběhy, symboly ze světa klienta/ů pro tvorbu různě náročných aktivit, her, technik a zážitků v individuálním/skupinovém rozvojovém/pomáhajícím kontextu.
Chápe termíny utilizace (vpouštění, využití), připojení, provázení a umí pracovně vstoupit do zmíněných přístupů jako pracovních „módů“.
Ovládá několik sebe-regulačních technik a umí je použít jako „startovní“ nastavení terapeuta/mentora v terapii či provázení. Stále pracuje na vlastním rozvoji ať už skrze výstupy z reflexe, sebereflexe, supervize nebo další vzdělávání.
Chápe princip vědomí/nevědomí/trans a je modelově schopen/a navodit, prohlubovat a doprovázet trans v komunikaci.
Zná rozdíly mezi vedením/kontrolou v rozhovoru a provázením v rozhovoru.
Uvědomuje si úrovně mysl-tělo-emoce-pole a umí jimi klienta provázet.
Uvědomuje si tematické obsahy, které přináší klient nebo skupina a umí je rozlišit od procesů jednotlivce a skupiny a pracovat s nimi.
Ví jak vést standardní poradenský, terapeutický rozhovor.
Zná koncept „Cesty hrdiny“ a umí jej využít pro svou praxi.
Zná koncept Tvůrčího transu“ a umí jej využít pro svou praxi.
Zná koncept atmosféry, terapeutického činu-rituálu a umí spoluvytvářet tyto aktivity